Internetconsultatie | Verbreding bevoegdheden vmbo, pro en vso

De internetconsultatie voor het wetsvoorstel Verbreding bevoegdheden vmbo, praktijkonderwijs en vso is gestart. Het voorstel bevat wijzigingen die ook relevant zijn voor Samen Opleiden, met name rond zij-instroom en de bevoegdheden van leraren in het vmbo, praktijkonderwijs en vso. Met het wetsvoorstel wil het kabinet deze bevoegdheden verbreden en flexibeler maken.

Wat wordt voorgesteld?

  • Clusterbevoegdheid voor beroepsgerichte vakken
    In het beroepsgerichte vmbo zijn leraren nu bevoegd voor een profiel, dat uit meerdere samenhangende vakken bestaat. Het voorstel is om leraren voortaan bevoegd te maken voor een cluster van verwante profielen. Welke clusters dat precies worden, wordt later bepaald.
  • Meer mogelijkheden voor zij-instroom van vakmensen
    Op dit moment kunnen mensen met een mbo-3- of mbo-4-diploma voor vier van de tien vmbo-profielen via de route zij-instroom in beroep leraar worden. Het voorstel is om deze mogelijkheid uit te breiden naar alle tien de profielen. Daarmee wordt de overstap vanuit de beroepspraktijk naar het onderwijs eenvoudiger.
  • Nieuwe bevoegdheid groepsleraar 12+
    Daarnaast wordt een nieuwe bevoegdheid voorgesteld voor de groepsleraar 12+. Deze leraar kan meerdere vakken geven aan leerlingen in het praktijkonderwijs, het vso voor arbeid, dagbesteding en onderbouw vervolgonderwijs en de onderbouw van het vmbo. Hiervoor is de leraar goed pedagogisch en didactisch onderlegd.

Reageren kan tot 9 november

De internetconsultatie staat open voor iedereen. Schoolbesturen, opleidingsinstituten, partnerschappen en andere geïnteresseerden kunnen tot 9 november 2026 reageren op het wetsvoorstel.

Gerelateerde berichten